Türkiye’nin dünyada yaptığı sosyal yardım ve desteğin sembol kuruluşu TİKA, Afrika gibi gelişmemiş ülkelerde iş istihdamı sağlıyor

Gökmen Mert KURAL
Türkiye’nin dünyada yaptığı sosyal yardım ve desteğin sembol kuruluşu TİKA, gelişmemiş ülkelerde yaptığı projelerle yaşam alanı oluşturuyor, iş imkanı yaratıyor, eğitim kurumları kuruyor. Afrika’da birçok ülkede okullar, sağlık kurumları kuran, çalışma alanları oluşturan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bir yandan da yerel hükümetlerle birlikte istihdam ortamı oluşturacak iş yerlerine de destek oluyor. Somali’de yumurta üretimi ve tavukçuluk tesisinin ardından son olarak SOMADO adındaki dondurma fabrikası kurulumuna destek olan TİKA şimdi de Kamerun’da kakao yetiştiriciliğine destek olacak. TİKA, Kamerun’un Merkez Bölgesi’nde kakao yetiştiriciliği yapan kooperatif bünyesinde kurutma ve fermantasyon tesisi kurdu.

Proje kapsamında Merkez Bölge ilçesi Ngomedzap’ta kurulan kurutma ve fermantasyon tesisinin açılış töreni gerçekleştirildi. Tesisin amacı, Mvem Kakao Üreticileri Kooperatifi (SOCOPROCAM) tarafından üretilen kakaonun, hasat sonrası aromasını koruyacak verimli koşullarda kurutularak fermente edilmesini sağlamak.

600 ORTAĞI OLAN KOOPERATİFLE YAPILACAK

Törene, Türkiye’nin başkent Yaounde Büyükelçisi Volkan Işıkçı, Yaounde Türkiye Koordinatörü Burak Özden, Yaounde Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Tuna Özel, yerel temsilciler ve kooperatif yetkilileri katıldı. Açılış töreninin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde gerçekleştiğini kaydeden Özden, bu projenin iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine katkı sağlamasını umduğunu ifade etti.

Proje kapsamında 16 hektarlık alanda üretilen kakaonun hasat sonrası kalitesinin artırılması hedefleniyor. Yaklaşık 600 ortağı bulunan kooperatifin gelirlerinde de yüzde 25 oranında artış bekleniyor. Bir anlamda TİKA ile Türkiye, Afrika’yı sömürgeleştiren Batılı ülkeler ve Çin gibi değil alarak değil, bölge insanına öğreterek, iş imkanı sağlayarak, ekonomik bağımsızlık için çaba sarf ederek hayatta kalmasını sağlıyor. Söz Çin’den açılmışken… Tıpkı Çinli bilge Konfüçyüs’ün dediği gibi Türkler Afrika’ya “balık vermiyor; balık tutmasını öğretiyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir