Türk CEO Tufan Erginbilgiç, Rolls – Royce’u uçuşa geçirdi

Yeni CEO Tufan Erginbilgiç yönetimindeki Rolls-Royce’un hisseleri bir yılda yüzde 220 değer kazanarak Avrupa çapındaki endeksin tepesine oturdu. İngiliz devin geride bıraktığı şirketler arasında geçen yılın yıldızı, Ozempic ilacının Danimarkalı üreticisi Novo Nordisk de var.

Dünyaca ünlü mühendislik devinin başına Türk CEO: Tufan Erginbilgiç KimDünya

2023’te Avrupa’nın en değerli şirketi haline gelen Danimarkalı Novo Nordisk hakkında çok konuşuldu. Ancak bölgenin en iyi performans gösteren ana akım hisseleri arasındaki yarışın tartışmasız galibi İngiliz Rolls-Royce oldu.

Motor üreticisi 2023’teki yüzde 220’lik sıçrayışıyla Novo Nordisk’in yüzde 49’luk yükselişini açık ara geride bırakırken Avrupa genelinde ölçü olarak kabul edilen Stoxx Europe 600 endeksinde en iyi performans gösteren hisse oldu.

Ardı ardına gelen ve memnuniyetle karşılanan açıklamalar grubun yükselişini sürekli kıldı. İlk duyuru şubat ayındaki stratejik gözden geçirme açıklamasıydı. Yeni CEO’su Tufan Erginbilgiç yönetimindeki Rolls-Royce, havacılık sektöründe pandemi sonrası toparlanışla birlikte “ciddi ölçüde daha yüksek kâr, nakit akışı ve getiri getirecek bir geleceğin ufukta göründüğünü” söylemişti.

Grup temmuz ayında bir sıçrama daha yaptı. Ertesi ay ise öncelikli işletme kârında altı ayda beş kat artış sağlandığını açıklayınca yeni bir yükseliş geldi.

En öne çıkan alan ise sivil havacılık oldu. Şirket bunu “ikincil piyasa kârlılığının ve yedek motor satışındaki büyük artışın” yansıması olarak duyurdu.

AJ Bell borsa analizi firmasından Dan Coatsworth kasım ayındaki “iddialı hedeflerin” yeni bir artışı tetiklediğini söylüyor. Bu sürecin katalizörü ise önümüzdeki dört yılda kârı dört katına çıkarma ve elektrikli uçak bölümünü satma hedeflerinin paylaşılmasıydı.

Ancak Rolls-Royce yıllık hisse bedeli kazançlarında Novo Nordisk’i mağlup etmiş olsa da obezite ilaçları sayesinde başarıdan başarıya koşan ilaç devi hacim bakımından skoru fazlasıyla dengeliyor. LSEG verilerine göre Rolls-Royce’un 32 milyar dolar civarındaki piyasa değeri Bagsvaerd merkezli Novo Nordisk’in 356 milyar dolarlık değerinin yanında devede kulak kalıyor.

Bu yıl Wall Street’in S&P 500 endeksi yüzde 24’lük bir sıçrama gösterirken sadece yüzde 3.8 yükselerek pek rağbet görmeyen Londra merkezli FTSE 100 endeksi, Stoxx Europe 600 endeksinde üçüncü sırayı alan Marks and Spencer’a da ev sahipliği yaptı.

Marks and Spencer 2023’te birinci sınıf performansına geri dönerek seneyi yüzde 120 civarı artışla tamamladı.

Hargreaves Lansdown’un para ve piyasalar sorumlusu Susannah Streeter’a göre Marks and Spencer’ın “ekmek kapısı olan müşterilerin harcanabilir gelirlerinin artması, perakende zincirinin gösterdiği dayanıklılıkta etkili oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir