12. Kalkınma Planı meclisten geçti… 2028’de 375 milyar dolar ihracat ve sıfır cari açık

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, planın görüşüldüğü özel oturumda, demografik ve stratejik olarak dünyanın yeniden şekillendiğini belirterek, “Bazı meslekler belki ortadan kalkacak, yeni beceriler tartışılacak ve dünya bu eğilimler ışığında yeniden şekillenecek” dedi. Yılmaz, plan sonu olan 2028’de 375 milyar dolarlık ihracatla cari açığı sıfıra indirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

2024-2028 arası 5 yıllık 12’inci Kalkınma Planını Meclis’e sunan Yılmaz, “Kalkınma Planı Türkiye Yüzyılı vizyonunu harekete geçirmede yeni yol haritamız olacak” dedi. Planın 30 yıllık pespektifle hazırlandığını belirten Yılmaz şunları söyledi:

80 YAŞ ÜSTÜ 500 MİLYON KİŞİ

2050’lerde dünya nüfusunun 10 milyar sınırını aşacağını ve yaşlanacağını bekliyoruz. 65 yaş üstü nüfusun gelişmiş ülkelerdeki payı yüzde 28’lere çıkacak. 80 yaş üstü nüfus 500 milyonlara yaklaşacak 2050’lerde. Ekonomik ve demografik yapısıyla farklı bir dünyaya gidiyoruz.

Bazı meslekler belki ortadan kalkacak, yeni meslekler çıkacak, yeni beceriler tartışılacak ve dünya bu eğilimler ışığında yeniden şekillenecek.

YÜKSEK GELİR ÇITASI

30 yıllık perspektifte dünyanın 10 büyük ekonomisi ve satın alma gücü paritesine göre ilk 5 ekonomisi arasında yer almayı planlıyoruz.

2053 İstanbul için çok anlamlı bir tarih. Kalkınma planındaki 2053 vizyonumuzda bu nedenle İstanbul’a özel bir perspektif de koyduk. İstanbul’un bilim, teknoloji, kültür, sanat, turizm, ticaret ve finansta küresel bir merkez olmasını, ülkemizin turizm gelirlerinde dünyada ilk 3 ülkeden biri ve sağlık turizminde dünyanın merkezi konumuna yükselmesini de hedefliyoruz.

2023 yılı sonu itibarıyla milli gelirimizin ilk defa 1 trilyon doları aşmasını bekliyoruz. Hatta 1.1 trilyona yakın seviyelerde gerçekleşmesini bekliyoruz. Plan dönemi sonunda ise milli gelir büyüklüğümüzün 1.6 trilyon dolara ulaşacağını düşünüyoruz.

2028 sonu itibarıyla fert başına gelirin 17 bin 554 dolara ulaşması beklenmektedir. Bu yıl sonu itibarıyla ise 12 bin hedefini aşmayı öngörüyoruz. Orta vadeli programımızda üç yıllık bir perspektifte ise 15 bin dolara yakın kişi başına gelir hedefimiz var. Türkiye, bu dönemde 13 bin 800 dolar kişi başına nominal gelir sınırını aşarak yüksek gelirli ülkeler ligi içinde alt seviyelerden de olsa yerini alacaktır.

SIFIR CARİ AÇIK HEDEFİ

Plan dönemi sonunda ihracatın 375 milyar dolar, turizm gelirlerinin 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi sonucunda cari işlemler açığının sıfıra yakın bir düzeyde gerçekleşmesini öngörmekteyiz.

Hayat pahalılığının sebep olduğu olumsuzlukları bertaraf edecek şekilde gerekli politikalar da hayata geçirilecektir. Memur, işçi ve emekli vatandaşlarımızı enflasyonun olumsuz etkilerinden korumak ve refah seviyelerini arttırmak da önceliğimiz olmaya devam edecektir. Büyüme hedeflerimizle uyumlu olarak 5 milyon ilave istihdam oluşturarak işsizlik oranının dönem sonunda yüzde 7.5 seviyesine düşmesini hedeflemekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir