İntihar eden Müftü Deniz’in davasında yeni gelişme: İki kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Müftülük görevinden uzaklaştırılmasının ardından mahkeme süreci devam ederken intihar eden Mehmet Deniz gündemdeki yerini koruyor.

Duvar’dan Ferhat Yaşar‘ın haberine göre; Deniz’in müftülükten atılmasına neden olan şikayeti yapan Tekirdağ İl Müftüsü Mustafa Soykök ve Whatsapp paylaşımlarının ekran görüntüsünü alan Eyüp Ali Uyar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Mehmet Deniz’in sade giyinmesi, bisiklete binmesi ‘genel teamüllere aykırı’ davranışlar sergilediği gerekçesiyle müftülükten atılmasına neden olduğu iddia edilen Tekirdağ İl Müftüsü Mustafa Soykök hakkında ‘müfettişin kendisinden talepte bulunmadığı halde ve kendisinin kanunen çalışanı için mütalaa yetkisi olmadığı halde ispatsız bir şekilde müftülükten atılmasını sağlaması’, Whatsapp paylaşımlarının ekran görüntüsünü aldıktan sonra şikayet eden, Eyüp Ali Uyar hakkında ise ‘haberleşme gizliliğini ihlal ve gerçeğe aykırı beyan vermek’ gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. 

Ne olmuştu?

Balıkesir İl Müftülüğü’nde vaiz olarak görev yapan müftü Mehmet Deniz’in bisiklet ve motosiklet kullanması ile giyimi nedeniyle hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın ardından müftülükten atıldı. Mehmet Deniz bunun üzerine mahkemeye başvurdu. Balıkesir İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kınama cezasını ve müftülükten atılma kararını bozarak göreve iade kararı verdi. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı bu kararı işleme koymadı. Müftü Mehmet Deniz bunun üzerine durumu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken, müftü Mehmet Deniz dün evinde intihar etti.

Yaşamına son veren müftü Mehmet Deniz, TDV bütçesini kullanmadığı için mimlenmiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir