Ekonomik Kriz ‘Yıkılmaz’ Dediklerimizi Bile Vurdu: Dünya Devi McDonald’s Batıyor mu?

ABD’de ekonomik kriz günden güne tahmin edilemez boyutlara ulaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda bankaların peş peşe batıyor olduğu haberleri medyaya yansımıştı. Bu durum sonrası ülkede kırmızı alarm ilan edilmişti. Özellikle Silvergate, Silicon Valley ve Signature Bank gibi büyük bankaların iflas haberi, para çekmek isteyenlerin büyük kuyruklar oluşturmasına sebep olmuştu. Ülkede yeni bir iflas durumu iddiası bomba etkisi yarattı. Tüm dünyanın en ünlü fastfood zincirlerinden McDonald’s, sayısız ofis kapatıyor…

Ekonomi haberlerini takip ediyorsanız Amerika’yı saran iflas dalgasından haberdarsınızdır. Ülkede kısa bir süre önce pek çok banka iflas haberi yayınlamıştı. Bu da krizin ne denli büyük olduğunun habercisiydi.

Küresel ekonomik krizin etkileri her geçen gün büyürken, yeni bir kriz dalgası adım adım ABD’yi vurmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. Özellikle Silvergate, Silicon Valley ve Signature Bank’ın batması ile büyük bir panik ortamı meydana gelmişti. Bu sefer ise beklenmedik bir iflas iddiası ortaya atıldı.

Söylenenlere göre dünyanın en ünlü fastfood zincirlerinden McDonald’s iflasın eşiğinde. Şirket büyük bir kriz yaşıyor ve bu hafta ABD’de sayısız ofisini geçici olarak kapattı.

Aynı zamanda işten çıkarmalara başlayacağı konusunda söylentiler de mevcut.

Well Street Journal’da yer alan habere göre Chicago merkezli restoran zinciri, geçtiğimiz hafta ABD’li çalışanlarına ve bazı uluslararası personellerine e-posta attı. İddialara göre bu mailde pazartesi gününden çarşamba gününe kadar evden çalışmaları istendiği yazıyordu.

İddiaların yer aldığı haberde şirket, genel merkezde yapılacak toplantıların ve geri kalan tüm yüz yüze görüşmelerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Yine bahsi geçen e-postada, 3 Nisan Pazartesi günü itibariyle başlayacak haftada şirket genelinde pozisyonlar ve personeller hakkında önemli kararlar alınacağı ifade edildi. Fakat işten çıkarma durumunda kaç kişinin şirketle ilişiğinin kesileceği bildirilmedi.

McDonald’s Üst Yöneticisi Chris Kempczinski’nin Ocak ayında yaptığı açıklamada işten çıkarmalardan bahsettiği biliniyor. Kempczinski, şirket personelinin bir kısmının işten çıkarılmasının planlandığını ifade etmişti.

Global çapta McDonald’s menülerindeki fiyat artışı dikkatleri çekmiş ve bu konuda herkes tarafından eleştiri almıştı. Özellikle ABD’de 2-4 dolar arası satılan menülerin artık 16 dolara satılması sosyal medyayı ayağa kaldırmıştı.

Pittsburgh’da sekiz lokasyonda faaliyet gösteren ve büyük bir McDonald’s bayisi olan Rice Enterprises’ın, bu ay iflas ilan ettiği kayda geçmişti.

Verilere göre bahsi geçen McDonald’s grubu 50 milyon dolar varlığa sahip olmasına rağmen ayakta duramadı.

Ünlü restoranın ikonik menülerinden Big Mac’in fiyatlarının artışı da ABD’li tüketiciler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuş, hatta boykot kararı alınmıştı.

Diğer bir yandan kapatılan McDonald’s bayileri için tepkiler de yükselmeye devam ediyor.

Her ne kadar iflasa yönelik iddialar devam etse de, şirket yetkilileri tarafından konuya ilişkin bir onay gelmedi.

Bu gidişle “neden mekdanıs söylemediniz” esprisi gerçek olacak gibi görünüyor.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda buluşalım! 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*